تفاوت لوله و تیوب استیل در چیست؟

لوله و تیوب استیل

به طور کلی لوله استیل درزدار به مقاطع طویل و تو خالی گفته می شود که برای انتقال مایعات و سیالات از نقطه ای به نقطه ای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد در صورتی که تیوب ها برای گردش سیالات در داخل سیستم ها، همچنین انتقال انرژی و سیستم های ابزار دقیق مورد استفاده قرار می گیرد.

برای فهم راحت این موضوع این جمله را مد نظر قرار دهید: لوله ها برای انتقال چیزی کاربرد دارند در صورتی که تیوب ها برای ساختن چیزی.تیوب ها برخلاف لوله ها دارای طول مشخصی نمی باشند و معمولاً به صورت کلاف تولید می شوند.

لوله و تیوب استیل

قطر لوله و تیوب

قطرلوله به قطر اسمی اطلاق می گردد نه قطر واقعی. در جدول لوله به ضخامت دیواره لوله اطلاق می گردد. (شما می توانید نمودار جدول و تعیین آن را بیابید) قطر بیرونی فیزیکی واقعی در مقایسه با قطر بیرونی اسمی (OD) آن بزرگتر است.از طرف دیگر، قطر تیوب به قطر بیرونی واقعی اطلاق می گردد.

به عبارت دیگر، قطر بیرونی فیزیکی واقعی تیوب استیل با قطر بیرونی اسمی آن یکسان است.برای مثال: قطر بیرونی حقیقی لوله ¼ حدود 1.625 اینچ است در حالیکه در تیوب ¼، قطر حقیقی بیرونی 1.25 اینچ می باشد.لوله های استیل مناسب برای کاربردهای بزرگتر از اندازه هایی حدود نیم اینچ تا چندین فوت متغیر هستند. تیوب ها عموما در کاربردهایی که نیازمند قطرهای کمتر هستند، استفاده می شوند. در حالیکه لوله های 10 اینچی کاملا رایج است، اما به ندرت ممکن است شما با یک تیوب 10 اینچی برخورد کنید.

بررسی اصلی ترین تفاوت های لوله و تیوب

لوله ها و تیوب ها از برخی جهات شبیه یکدیگرند ولی دارای مشخصات و کاربردهای مختلف و در برخی موارد شکل ظاهری متفاوتی هستند. در استانداردهای ساخت لوله و تیوب، الزامات ساخت، تست و بازرسی تیوب ها بیشتر و سخت گیرانه تر از لوله ها است. فرایند ساخت لوله آسان تر از تیـوب است. این موارد به همراه موارد بند قبلی، باعث افزایش هزینه تمام شده و قیمت تیوب نسبت به لوله می شود.

به طور کلی به اندازه های کمتر از یک چهارم اینچ در کلیه حالات تیوب گفته می شود و حتی در برخی استانداردها به لوله های بدون درز که به راحتی خم می شوند و در ساخت مبدل ها مورد استفاده هستند تیوب گفته می شود.

لوله استوانه ای توخالی است که با مقطع گرد ساخته می شود ولی تیـوب علاوه بر مقطع گرد، با مقطع مربعی و مستطیلی هم ساخته می شود. ضخامت لوله ها دارای تلورانس ابعادی بوده و در امتداد طول آن ها متفاوت است در حالی که ضخامت تیوب ها در سراسر طول آن ها یکسان می باشد.

مفاهیم IDOD NPS برای لوله ها

قانون اول: لوله ها دارای OD مشخصی می باشند هر چند که ضخامت آنها متفاوت باشد. یک لوله با قطر اسمی ثابت  برای ضخامت های متفاوت،  قطر خارجی آن یکسان است. به عنوان مثال قطر خارجی (OD) لوله ای ۸ اینچ با Sch 40 Sch 60 و… یکسان بوده و برابر ۸٫۶۲۵ inch می باشد،

قانون دوم: تا سایز ۱۲ > = NPS، قطر اسمی (NPS) و  قطر خارجی (OD)  لوله ها یکسان نمی باشند و قطر خارجی بیشتر از قطر اسمی (OD > NPS) است. به عنوان مثال لوله ای با قطر اسمی ۱۰ اینچ، OD آن برابر ۱۰٫۷۵۰ اینچ می باشد.

قانون سوم: از سایز ۱۴ اینچ به بعد (NPS۱۴)  قطر خارجی لوله OD با قطر اسمی NPS یکسان است.

انواع لوله مورد مصرف در صنایع

  • لوله های چدن
  • لوله های آهنی
  • لوله های فرم دار آهنی
  • لوله های مسی
  • لوله های پلی اتیلن
  • لوله های سیمانی آزبست
  • لوله های بتونی

پر مصرف ترین تیوب ها

استیل 316، جهت استفاده در محیط خورنده، استیل 304 جهت استفاده در محیط هایی مانند آب دریا و محیط هایی با خورندگی پایین تر و تیوبهای استیل نسوز میباشند.همچنین قیمت تیوب استیل نسبت به قیمت لوله استیل بالاتر بوده چرا که از لحاظ ظرافت تولید و دقت ابعادی بسیار دقیق تر میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *