انواع فلنج استیل

انواع فلنج استیل

فلنج استیل چیست؟

فلنج استیل قطعه فولادی می باشد که برای برقراری اتصال به کار می روند و می توانند لوله را به اقلام پایپینگی دیگر از جمله لرزه گیر ، شیرآلات و … متصل کنند .فلنج ها از سه جز جداگانه و مستقل تشکیل شده است.این سه جز واشر،پیچ و مهره  می باشد .برای اینکه این اتصالات حین لوله کشی درست و دقیق انجام شود کنترل ویژه ای جهت انتخاب و استفاده از این عناصر باید صورت گیرد.به همین دلیل هیچ وقت توصیه نمی شود که در هنگام لوله کشی زیر زمینی از این اتصالات استفاده شود.فلنج ، شایع ترین منبع نشت و آتش در یک کارخانه می باشد.

کاربرد فلنج های استیل

1- اتصال به تجهیزات انواع ابزار ها (Instrument devices) که نیاز به تعمیرات احتمالی و یا کالیبراسیون دارند.

2- تغییر متریال در لوله.

3- اتصال لوله به انواع تجهیزات مانند مخازن تحت فشار، پمپ ها ، کمپرسورها و… .

فلنج کور

فلنج های کور بدون سوراخ تولید میشوند و برای مسدود نمودن انتهای خطوط لوله، شیرآلات، و دهانه منبع های تحت فشار استفاده میگردند. از نقطه نظر فشار داخلی و بارگذاری پیچ، فلنج های (فولادی) کور خصوصا در سایز های بزرگ پر تنش پذیر ترین نوع فلنج می باشد..فلنج کور همچنین به عنوان یک پوشش دریچه در کشتی استفاده می شود.

فلنج نرو ماده

این نوع از فلنج حتما باید به صورت جفتی ساخته شوند سطح یکی از فلنج ها دارای برآمدگی و سطح دیگر دارای تو رفتگی می باشد که بنا به موقعیت استفاده شده سطح تو رفتگی و برآمدگی با نسبت های خاصی طراحی شده اند که معمولا سطح ماده دارای 3/16 عمق تو رفتگی و سطح ماده دارای “1/4 برآمدگی است.

مواد سازنده فلنج های استیل

در ساخت فلنج ها کلیه مواد مورد استفاده به شرح زیر است :

  • فولاد آلیاژی و فولاد ضد زنگ آهنگری شده کد ASME 182A
  • فولاد آلیاژی آهنگری شده برای سرویس هایی با دمای پایین کد ASME 350A
  • فولاد کربن آهنگری شده با کد ASME 105B
  • فولاد کربن آهنگری شده برای اهداف عمومی کد ASME 181A

فلنج رزوه ای

همان طور که از نام این فلنج مشاهده می شود درون این نوع از فلنج ها رزوه کار شده فلنج رزوه ای که گاهی با عنوان دنده ای نیز از آن ها نام برده می شود برای شرایط ویژه به همراه مزیت اصلی آن که قابل اتصال بودن بدون عملیات جوشکاری است، استفاده میگردند. این فلنج ها معمولا برای اتصال به لوله های نازک و یا کوچک مورد استفاده قرار نمی گیرند. طبق استاندادر ASME B3103 لوله رزوه شده برای سرویس بخار در فشار PSI250 و سرویس آب با فشار PSI100 با دمای بالای 220 درجه فارنهای و لوله با ضخامت رده 80 انتخاب می شوند.

فلنج جوشی ساکت

فلنج های جوشی ساکت دار معمولا برای اتصال در سایزهای کوچک اما با فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرند. نیروی ایستایی فلنج های جوشی ساکت در مقایسه با فلنج های اسلیپان یکسان اند اما مقاومت خستگی این نوع فلنج ها 1.5برابر فلنج های اسلیپان است.کاربرد این نوع از فلنج ها در سیستم های لوله کشی  که دارای فشار کاری بالا  و قطر لوله کشی کم است می باشد. فلنج ساکت ولد اصولا برای استفاده در سایزهای کوچک ولی فشار بالا گسترش یافت. نیروی ایستایی آن برابر با فلنج های اسلیپان میباشد ولی مقاومت خستگی آنها 50%  بیشتر از فلنج های اسلیپان میباشد از معایب فلنج ساکت ولد همین” فاصله انبساطی” است که باید ایجاد شود. نکته منفی فلنج های ساکت نیز مانند فلنجهای اسلیپان، اتصال و جوشکاری لوله ها و سپس اتصالات می باشد.

فلنج حلقه مشترک

این نوع فلنج ها معمولاً در سرویسهایی با فشار و دمای بالا 800 فارنهایت مورد استفاده قرار می گیرند. این رینگ که در بین دو صفحه فلنج تعبیه شده، پس از اتصال دو فلنج توسط پیچ و مهره تحت فشار قرار گرفته و باعث آب بندی فلنجها می شود.

فلنج استیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =