استنلس استیل

استنلس استیل

استنلس استیل چیست؟

دلیل معروف شدن این آلیاژ یا فولاد ها به عنوان فولاد آلیاژی زنگ نزن Stainless آن می باشد که بر خلاف فولاد های عادی و معمولی در مقابل هوا و رطوبت زنگ نمی زنند. اتصالات استیل

استنلس استیل (اتصالات استیل) آلیاژ هایی از آهن حداقل 11% کروم (Cr) می باشند.از جمله ویژگی های ممتاز برای این دسته از آلیاژ ها شکل پذیری عالی، چقرمگی زیاد در دمای اتاق و در دمای پایین و مقاومت خوب در برابر پوسته شدن، اکسایش و خزش در دمای بالا می باشد که خواص خود را نیز در دمای بالا حفظ می کنند. فولاد های ضد زنگ جزء دسته فولاد های آلیاژ حاوی مقادیر قابل توجهی کروم می باشند.

طبقه بندی استنلس

با توجه به اینکه جهت نگهداری اولیه در مقابل سایش و خوردگی، حداقل 11% کروم برای بهتر شدن ویژگی خوردگی، مکانیکی و غیره عناصر دیگری به فولاد افزوده می شوند، تاثیر متفاوت این عناصر ها بر ریز ساختار، شش دسته استنلس به شرح زیر را به وجود می آورند.

1-گروه استنلس فریتی (ferritic) با محدوده ترکیبی Cr=11-30% , Ni= 0-4% , C<0 1% , C<0-1%

2-گروه استنلس مارتنزیتی (Martensitic) با محدوده ترکیبی 0-1 , Ni=0-6% Cr= 11-18%

3-گروه استنلس آستنیتی (Austenitic) با محدوده ترکیبی Cr=15-27% Ni=8-20% , C<0-15% همچنین آلیاژ هایی با نیکل بیشتر نیز جزء آلیاژ های سر پر آستنیتی و نیکل بوده و معمولا در این دسته قرار می میگیرند.

4-دسته دو فازی (Duplex) با محدوده ترکیبی C<o-08% , Ni=4-7% , Cr=18-27% و کمی عناصر کمک افزودنی مانند: uو Cu

5-دسته رسوب سختی (Precipitation Harsening) با مجحدوده ترکیبی C<0 , 15% , Ni=3-27% , Cr=12-28% N=Cu , B,Ti,Ai

اسنلس استیل - آشنایی با کاربرد آن ها

آیا استنلس استیل قابل بازیافت است؟

استنلس استیل 100% قابل بازیافت است، استیل ضایعاتی ذوب شده و دوباره قالب گیری می شود بین 5/° تا 80 درصد از تولید استنلس استیل به روش بازیافت ضایعات صورت میگیرد.آیا استنلس می تواند در دما های بسیار بالا یا پایین کار کند؟ بله، استنلس استیل مقاومت بسیار خوبی در برابر دما های بسیار بالا تا 1000 درجه سانتی گراد و بسیار پایین تا 200 درجه سانتی گراد را دارد. نام گذاری های استیل ها (316 , 304 و…) توسط چه کسی صورت گرفته است؟ انجمن آهن و فولاد آمریکا برای اولین بار اقدام به دسته بندی و نام گذاری استنلس استیل ها نمود و مشخصات فیزیکی و شیمیایی و نیز دستور العمل تولید آنها را عرضه نمود.

انواع گرید های استنلس استیل

سری 300 تا استیل نگیر (غیر مغناطیسی)

آلیاژ آهن، کروم، نیکل یا کربن1/0 درصد، سری 400 تا استیل بگیر مغناطیسی) آلیاژ آهن کروم با کربن کمتر از 1/0 درصد.

(سری 300 و موارد کاربرد آن)

304 رایج ترین گرید استنلس است که همان 8/18 کلاسیک می باشد. 360 بعد از 304 رایج ترین گرید است و در صنایع غذایی و جراحی کاربرد دارد و به علاوه آلیاژ مولیبدن موجود در آن از فرسایش جلوگیری می کند، همچنین بخاطر مقاومت زیاد در برابر کلر در مقایسه با گرید 304 در صنایع دریایی هم بکار میرود.

(سری 400 و کاربرد آن)

410 مقاوم در برابر سایش است اما در برابر خوردگی مقاومت کمی دارد 420 گرید مخصوص کارد و چنگال، قابلیت پولیش خوبی دارد، 430 گرید مخصوص دکوراسیون است به عنوان مثال: در تزئینات داخلی اتوموبیل کاربرد دارد، قابلیت شکل پذیری خوبی در درجه حرارت دارد، و مقاوم در برابر خوردگی است.

خواص استنلس استیل

  • مقاوم در برابر خوردگی
  • ظاهر جذاب
  • مقاوم در برابر حرارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *