کپ استیل چیست | انواع کپ استیل

کپ استیل چیست؟

کپ استیل چیست؟ کپ قطعه ای فولادی یا استیل است که برای مسدود کردن انتهای لوله ها در سیستم لوله کشی استفاده می شود. کپ ها با توجه به سایز و ضخامت لوله ها دارای ابعاد متفاوتی هستند که از سایز 1.2 اینچ تا 120 اینچ عرضه می شوند. کپ ها دارای ابعاد استاندارد هستند و همین موضوع مانع از تولید این محصول در ابعاد نامتقارن می شود.

انواع کپ استیل :

  • استیل
  • فولادی
  • فشارقوی
  • درز دار
  • مانیسمان
  • کپ استنلس استیل
محصولات مرتبط : کپ استیل

کپ جوشی فولادی و کاربردهای آن

فولاد کربنی یا استیل کربن، ماده‌ اصلی ساخت کپ جوشی فولادی است. علاوه بر عناصر اصلی مثل کربن، منگنز و فسفر، عناصری فولاد کربنی یا استیل کربن، ماده‌ اصلی ساخت کپ جوشی فولادی است. علاوه بر عناصر اصلی مثل کربن، منگنز و فسفر، عناصری مثل هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن و حتی عناصر آلیاژی سنگ معدن مثل نیکل، مس و آنتیموان هم وارد ترکیب شیمیایی آن می‌شوند. به طور کلی، به خاطر جنس و کاربرد فولاد، نوع فولادی متداول‌ترین نوع کپ به حساب می‌آید. کپ جوشی فولادی در دو نوع تخت و عدسی تولید می‌شود. برای مثال، کپ تخت تشکیل شده از یک صفحه‌ی دایره‌ای شکل تخت است، اما کپ عدسی یا گود، شکلی محدب دارد. نوع اتصال کپ‌های فولادی هم از طریق جوش در انتهای لوله‌ است که باعث استحکام محکمی می‌شود.

کپ استنلس استیل و کاربردهای آن

کپ استیل چیست

کپ جوشی استنلس استیل هم یکی از کپ‌های مورد استفاده زیاد در صنایع مختلف است. از این کپ هم برای بستن انتهای لوله‌ها کپ جوشی استنلس استیل هم یکی از کپ‌های مورد استفاده زیاد در صنایع مختلف است. از این کپ هم برای بستن انتهای لوله‌ها استفاده می‌شود اما بعضی از انواع دیگر استفاده‌ آن، مخازن، جوشکاری و ماشین‌کاری هستند. دلیل استفاده‌ کپ استیل در این نوع صنایع، پایین‌تر بودن مقادیر کربن در ترکیبات آن است که باعث سادگی استفاده‌ آن در عملیات جوش‌کاری می‌شود. جنس استلس و بعضا درزدار این نوع از کپ‌ها، باعث می‌شود تا مقاومت زیادی در برابر خوردگی داشته باشند. کپ به نوعی یک وسیله‌ محافظتی برای سرپوش لوله‌ است و یکی از هدف‌های اصلی آن، ضد آب کردن اتصالات است و همچنین برای بستن انتهای لوله‌های هیدرولیک هم استفاده می‌شود. کپ استنلس از نظر ظاهری، دو نوع استیل بلند و استیل کوتاه دارد. در فرآیند تولید این کپ، به خاطر استفاده از استیل استنلس و ترکیباتی مثل، کروم و نیکل، مقاومت بالایی در برابر شیمیایی شدن، اکسید شدن و خوردگی به وجود می‌آید که آن‌ها را تبدیل به قطعاتی زنگ‌نزن می‌کند. همچنین به خاطر وجود عنصر مولبیدن در فرآیند ساخت، مقاومت کپ جوشی استیل در دماهای بالا و پایین مثال‌زدنی است.

کپ جوشی درزدار

ماده‌ اوماده‌ اولیه کپ درزدار، ورق رول‌شده است. در این روش، ورق‌ها به شکل لوله در آمده و با جوش به هم متصل می‌شوند. در فرآیند ساخت، ابتدا محل اتصال لبه‌ها از میدان الکتریکی رد شده، مقاومت ایجاد شده و سپس پس از تولید حرارت به هم جوش می‌خورند. مهم‌ترین ویژگی اتصالات درزدار، سبک‌تر بودن آن‌هاست. از این رو، ماشین‌آلات و تجهیزاتی که برای تولید این نوع از اتصالات لازم است، ارزان‌تر و در دسترس‌تر است. در نتیجه اتصالات جوشی درزدار در جاهایی مثل خطوط لوله‌کشی با دما و فشار پایین استفاده می‌شود که از حساسیت زیادی برخوردار نیست و هزینه‌ ساخت و اتصال بسیار پایین‌تر می‌شود. مورد استفاده‌ کپ جوشی درزدار، لوله‌کشی آب و گاز خانگی است و بعضا برای انتقال برق هم به کار می‌رود.

کپ جوشی مانیسمان یا بدون درز

کپ جوشی مانیسمان به اسم کپ‌های بدون درز هم شناخته می‌شوند. کپ بدون درز با هدف بستن و کور کردن مسیر جریان به کار می‌رود و نحوه‌ اتصال آن جوشی است. تفاوت اصلی این نوع از کپ‌ها فرآیند تولید و ماده‌ اولیه‌ آن‌هاست. به این معنی که در فرآیند تولید این نوع از کپ، از روش جوش فلزات استفاده نمی‌شود. علاوه بر این، در تولید اتصالات مانیسمان، از مقاطعی به شکل شمش با استفاده از روش‌هایی مثل کشش، حرارت و عبور از زره و نیروهای گریز از مرکز استفاده می‌شود.

محصولات مرتبط : کپ درپوش استنلس استیل

کپ فشار قوی و کاربردهای آن

کپ فشار قوی همان‌طور که از اسمش پیداست، با ضخامت بالا جهت تحمل فشارهای زیاد کاربرد دارد. در مواردی مثل پمپ برق یا بنزین که توانایی پمپ سیالات با فشار بالا را دارد، از این نوع کپ استفاده می‌شود. کپ‌های فولادی دو نوع فولادی و استنلس دارد و می‌توانند مدل‌های رزوه شده یا ساکت ولدینگ داشته باشند. کپ‌های رزوه شده نسبت به کپ ساکت ولدینگ نصب راحت‌تری دارند، اما فشار کم‌تری را تحمل می‌کنند. با این حساب، کپ‌های جوشی نه تنها در انواع متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بلکه جزو مهم‌ترین اتصالات در سیستم‌های لوله‌کشی به حساب می‌آیند. تفاوت اصلی آن‌ها با اتصالات دیگر مثل فلنج کور در دائمی بودن آن‌هاست و نسبت به جنسی که دارند، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما در این مورد انواع، کاربردها و روش تولید کپ‌های جوشی چه فکری می‌کنید؟ نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

در مطلب بالا تمامی اطلاعاتی که نیاز بود تا اینکه متوجه بشویم کپ استیل چیست را ارائه کردیم. شرکت اتصالات استیل در تولید انواع کپ های استیل پیشرو می باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با ما در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + چهار =